۲۹ بهمن ۱۳۹۷ | نشست

نشست نقد و بررسی کتاب سفینه ترمد

نشست نقد و بررسی کتاب «سفینه‌ ترمد» در روز یکشنبه هفتم بهمن ۹۷ با حضور دکتر جواد بشری، دکتر مهدی رحیم‌پور و دکتر امید سروری (مصحح سفینه‌ ترمد) در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد.

نشست نقد و بررسی کتاب «سفینه‌ ترمد» در روز یکشنبه هفتم بهمن ۹۷ با حضور دکتر جواد بشری، دکتر مهدی رحیم‌پور و دکتر امید سروری (مصحح سفینه‌ ترمد) در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد. سفینه ترمد، مجموعه‌ای معتبر و ارزشمند است که محمدبن‌یغمور در حدود سده‌ هشتم قمری از میان اشعار ۱۱۵ شاعر متقدم در موضوعات متنوع تدوین کرده است. این سفینه در شهر ترمد تدوین شده و تنها یک نسخه دارد که آن نیز در همان حدود سده‌ هشتم قمری کتابت شده است. این اثر را در سال گذشته امید سروری تصحیح کرده و به همت بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار منتشر شده است.

در سفینه‌ ترمد نام برخی از شاعران آمده که در منابع دیگری ذکری از آن‌ها نیست و طبعا اشعارشان هم نویافته است. همچنین از شعرای مشهور نیز اشعار و ابیاتی نویافته ثبت‌ شده که در دیوان چاپی آن‌ها نیست. از دیگر ویژگی‌های مهم این سفینه وجود ضبط‌های خوب و مهمی است که در دواوین چاپ شده‌ این شاعران وجود ندارد.

 

 


لینک کوتاه:

مشترک خبرنامه بنیاد افشار شوید تا از اخبار و رویدادهای جدید و برنامه های آتی بنیاد مطلع گردید.

با ما تماس بگیرید.