دکتر ژاله آموزگار (متولد ۱۳۱۸)

عضو هیئت گزینش کتاب و جایزۀ بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار یزدی

پژوهشگر، نویسنده، مترجم و استاد دانشگاه تهران

ژاله آموزگار در خوی در یک خانوادۀ فرهنگی به دنیا آمد. پس از اخذ دیپلم ادبی از دبیرستان‌های خوی و تبریز، در سال ۱۳۳۵ برای ادامۀ تحصیل وارد دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تبریز شد. سپس با رتبۀ اول از دانشکدۀ ادبیات تبریز فارغ‌التحصیل شد و با بورس تحصیلی که به وی تعلق گرفت، در دانشگاه سوربن فرانسه ثبت نام کرد. پس از دریافت مدرک دکتری در رشتۀ زبان و فرهنگ باستانی (به‌طور دقیق‌تر، زبان‌های ایرانی و ادبیات مزدیسنی)، در سال ۱۳۴۷ به ایران بازگشت و در دوره‌ای کوتاه در بنیاد فرهنگ ایران مشغول کار شد. دکتر ژاله آموزگار از ۱۳۴۹ به عنوان استادیار و از ۱۳۶۲ در جایگاه دانشیار و از ۱۳۷۳ در مرتبۀ استاد فرهنگ و زبان‌های باستانی در دانشگاه تهران مشغول تدریس و تحقیق است.  او شاگردان بسیاری تربیت کرده که برخی از آنها از استادان بنام روزگار ما هستند.

دکتر آموزگار گذشته از زبان‌های پهلوی و اوستایی به زبان‌های انگلیسی، فرانسه و ترکی نیز مسلط است. وی سال‌ها به عنوان همکار استاد دکتر احمد تفضلی به فعالیت‌های علمی پرداخت و حاصل این همکاری به پدید آمدن آثار مهمی انجامید. ایشان همچنین عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و در گروه‌های مختلف فرهنگستان همکاری‌های موثری دارد.

دکتر آموزگار تاکنون جوایز متعددی نیز دریافت کرده است، از جمله در سال ۱۳۹۵ جایزه لژیون دونور از وزارت فرهنگ فرانسه و جایزه سرو ایرانی (در زمینه میراث فرهنگی) را دریافت کرد.

مشترک خبرنامه بنیاد افشار شوید تا از اخبار و رویدادهای جدید و برنامه های آتی بنیاد مطلع گردید.

با ما تماس بگیرید.