انتشارات بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار با هدف نشر کتاب در زمینه‌های زبان فارسی، جغرافیای تاریخی و تاریخ ایران در سال ۱۳۵۲ش توسط شخص واقف تاسیس شد و تا ۱۳۶۲ش (سال درگذشت واقف) حدود ۱۵ عنوان کتاب منتشر گردید.

از آن سال تا این زمان بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب در همان موضوعات منتشر شده است. انتخاب کتاب را برای چاپ، هیئتی از کتاب‌شناسان و استادان خبره برعهده دارد.

تکمله سوم: کتبی که با بودجه این موقوفات طبع و توزیع می‌شود باید کاملا منطبق با نیت واقف و هدف وقفنامه باشد. اگر همه تالیفات و مجموعه‌هایی که به قلم واقف منتشر شده یا می‌شود صددرصد این مطابقت را ندارد به سبب این است که واقف قصد چاپ آنها را با مال خود داشت، ولی زمانی که دارایی خود را وقف عام مخصوصا برای انتشارات کتب تاریخی و ادبی نمود چاپ کتب خود را هم که دارای همین جنبه‌ها است به عهده بنیاد واگذار کرد.

اما این مجوز آن نیست که تالیفات دیگر را هم از هر نوع که باشد و برسد چاپ نماید. کتب نظم و نثری از گذشتگان یا آیندگان با بودجه آن چاپ خواهد شد که هدف غایی واقف را که ترویج زبان دری و تحکیم وحدت ملی ایران است در برداشته، کتبی که بویی از ناحیه‌گرایی، و جدایی‌طلبی، و حکایت از رواج زبانهای خارجی به قصد تضعیف زبان دری و دیگر چیزهای تفرقه‌آمیز و روشها و سیاستهای فتنه‌انگیز داشته باشد نباید با بودجه این موقوفات طبع و توزیع شود.

نکته دیگر آنکه، چون شاید برای چاپ کتب و فرهنگ‌نامه فارسی که دایره‌مانند یعنی: انسیکلوپدی باشد و تاریخ کامل ایران که اوراق زیاد و هزینه بیشتر دارد، و درآمد ماهیانه بنیاد کفاف خرج آنها را ندهد می‌توان با اندوخته بانکی این موقوفات چاپ نمود، به شرط آنکه اجازه واقف در زمان حیات و موافقت شورای تولیت بعد از ممات یا هرکس و دستگاهی که قانونا قائم مقام آنها باشد.

در تکمله دوم، یادداشت واقف منتشره در جلد سوم افغان‌نامه، نگاشتم که کتب و رسالاتی که با بودجه این موقوفات چاپ می‌شود باید منزه باشد از تحریکات سیاسی، مخصوصا آلوده نباشد به اغراض سیاسی خارجی در لفافه پژوهش تاریخی و ادبی ایران‌شناسی… و در پایان آن تکمله افزودم بیم داشتم که مبادا چنین رسالاتی سالها بعد از ما نخواسته و ندانسته، به وسیله این بنیاد چاپ شود، پس لازم بود که در این یادداشت تذکری داده شود. عمده مخاطب این یادآوری‌ها بنیاد موقوفات خود ما است نه موسسات انتشاراتی دیگر که هر یک روش خاص خود را دارد و ما دخالتی در کار آنها نداریم.

تا زمانی که نویسنده این سطور متولی هستم و فرزند دانشمند من ایرج افشار که به رموز نویسندگی کاملا آگاه می‌باشد سرپرست انتشارات این بنیاد است، موجبی برای نگرانی نخواهد بود و بعد از ما هم امید است که این روش ادامه یابد. ان شاءالله.

اردیبهشت ۱۳۶۲

تکمله و تبصره

یادداشت واقف چند روز پیش از درگذشت (۲۸ آذر ۱۳۶۲) برای اطلاع نویسندگان

کتب نظم و نثری از گذشتگان یا آیندگان که با سرمایه و درآمد این بنیاد چاپ و توزیع می‌شود باید منطبق با نیت واقف و هدف وقفنامه باشد و مروج زبان دری در قلمرو این زبان و تحکیم وحدت ملی و تمامیت کشور ایران باشد و بویی از ناحیه‌گرایی و جدایی‌طلبی ندهد، و حمایت و ترویج از لهجه‌ها و زبانهای خارجی به قصد تضعیف زبان فارسی دری نکند. خلاصه آنکه این کتابها و رسالات باید منزه باشد از روشهای تفرقه‌آمیز و سیاستهای فتنه‌انگیز چه به طور مرموز و چه علنی مخصوصا نباید آلوده باشد به اغراض سیاسی خارجی در لفافه پژوهش تاریخی، نژادی یا ادبی و فرهنگی و ایران‌شناسی.

کتب تاریخی و ادبی، عالمانه خارجی که از عربی و ترکی و فرنگی و روسی به فارسی ترجمه می‌شود اگر دارای هر دو جنبه از سود و زیان باشد، باید قسمت سودمند آنها ترجمه شود. قسمت زیان‌بخش اگر ترجمه شود باید به قصد مبارزه و مقابله عالمانه با آن باشد نه جاهلانه، زیرا گفته منطقی ممکن است مؤثر باشد، نه شانتاژ و هوچی‌گری. این بنیاد در انتشارات خود باید در هرحال از دروغ و ناسزا پرهیز کند، به گفته نظامی گنجوی: چو نتوان راستی را درج کردن/ دروغی را نباید خرج کردن.

برای چاپ و انتشار کتب و رسالات نه تنها هزینه و حق‌الزحمه نمی‌خواهیم، بلکه به سبب اهمیت فوق‌العاده سودمند بودن کتاب جایزه نیز می‌پردازیم. این بنیاد در چاپ و انتشار کتابهای خود به طور مسلم ضرر مادی دارد، زیرا کمتر از ارزش تمام شده از کاغذ و چاپ و غیره، از راه فروش درآمد دارد. شاید بعضی تصور کنند که کار ما شبیه به معامله مرحوم ملانصرالدین باشد که تخم مرغ می‌خرید دانه‌ای ده شاهی، می‌پخت و رنگ می‌کرد و می‌فروخت یک شاهی! عقیده ما بر این است که اگر در این سود ضرر مادی و مالی می‌کنیم سود معنوی که منظور ما است می‌بریم، و آن اینکه عقیده خود را که ترویج زبان دری و تحکیم وحدت ملی و تمامیت ارضی ایران است رواج می‌دهیم. این زیان را به حساب مصارف وقف در راه ایده‌آل و هدف ملی خود محسوب می‌داریم.

دکتر محمود افشار، آذرماه ۱۳۶۲


نویسندگان، مولفین، و مترجمین

 1. دکتر محمود افشاریزدی
 2. ایرج افشار
 3. کریم اصفهانیان
 4. علی صفری آق‌قلعه
 5. دکتر ابوالفضل خطیبی
 6. دکتر گابریله وان دن برگ
 7. دکتر محمود امیدسالار
 8. فرهاد اصلانی (مترجم)
 9. معصومه پورتقی (مترجم)
 10. دکتر جلال خالقی‌‌مطلق
 11. امید سروری
 12. سیدباقر ابطحی
 13. دکتر سجاد آیدنلو
 14. بهزاد برهان (مصحح و محقق)
 15. عزت‌الله فولادوند
 16. میرهاشم محدث
 17. محمدرسول دریاگشت
 18. دکتر احمد اقتداری
 19. سیدعلی آل‌داود
 20. دکتر محمد سیاسی
 21. دکتر محمد شریف
 22. عباس پریش‌روی
 23. دکتر یونس جعفری
 24. دکتر سید فرید اکرم
 25. دکتر ناصر رحیمی
 26. شکیل اسلم‌بیگ
 27. یحیی خان محمد آذری
 28. فرید بیژن‌
 29. امیر برهان‌الدین عطاء الله محمود حسینی
 30. دکتر سید حسن عباس
 31. دکتر محمود مدبری
 32. دکتر عنایت‌الله شهرانی
 33. محمدتقی دانش‌پژوه
 34. یحیی ذکاء
 35. دکتر محمدحسن سیدان
 36. دکتر سید عبدالله
 37. دکتر محمد اسلم‌خان (مترجم)
 38. عزیز دولت‌آبادی
 39. احمد اداره‌چی گیلانی
 40. دکتر منوچهر مرتضوی
 41. ناصح ناطق
 42. مجید عبدامین
 43. مریم میرشمسی
 44. اکبر صبوری
 45. دکتر حسن جوادی (مترجم)
 46. دکتر ویلم فلور
 47. بهرام غفاری
 48. قدرت‌الله روشنی
 49. فرشته صرافان
 50. دکتر جواد شیخ‌الاسلامی (مترجم)
 51. دکتر منوچهر ستوده
 52. محمد روشن (مصحح)
 53. همایون صنعتی‌زاده (مترجم)
 54. محمدحسین اسلام‌پناه
 55. امیر سمیعیان
 56. محمدرضا ابوئی مهریزی
 57. دکتر احمد شعبانی
 58. دکتر صمد اسماعیل‌زاده
 59. عنایت‌الله مجیدی
 60. دکتر سید صادق سجادی
 61. اوانس اوانسیان
 62. عبدالرضا سالار بهزادی
 63. حسن شایگان
 64. کیکاووس جهانداری (مترجم)
 65. دکتر هاشم رجب‌زاده (مترجم)
 66. محمد آصف فکرت
 67. عبدالله عقیلی
 68. سید محمدعلی جمالزاده
 69. غلامرضا طباطبائی مجد
 70. بهروز گودرزی
 71. پرویز اذکائی
 72. محمدنادر نصیری مقدم
 73. فریدون نوزاد
 74. نجیب مایل هروی
 75. غلامرضا رشید یاسمی
 76. احمد توکلی (مترجم)
 77. محمد امین زواری
 78. مهدی سیدی
 79. علی جهان‌پور
 80. غلامعلی بایندر
 81. محمدامین زواری
 82. عنایت‌الله رضا
 83. دکتر بیژن غیبی
 84. دکتر باقر قربانی زرین
 85. مسعود عرفانیان
 86. علی‌محمد هنر
 87. دکتر میلاد عظیمی
 88. محمد گلبن
 89. محمد افسری‌راد
 90. دکتر عارف نوشاهی
 91. قدرت‌‌الله پیشنماززاده
 92. نادر مطلبی کاشانی
 93. دکتر امیرحسن عابدی
 94. غلامعلی رعدی آذرخشی
 95. دکتر آرش اکبری مفاخر
 96. امیرهوشنگ ابتهاج
 97. علی نویدی ملاطی
 98. محسن شجاعی
 99. رضا غفوری

مشترک خبرنامه بنیاد افشار شوید تا از اخبار و رویدادهای جدید و برنامه های آتی بنیاد مطلع گردید.

با ما تماس بگیرید.