دکتر مهدی آذر (۱۲۸۵-۱۳۷۳)

عضو فقید شورای تولیت

بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار

دولتمرد و پزشک

مهدی آذر فرزند میرزا علی‌آقا مجتهد تبریزی، در مشهد به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در مشهد، در حوزۀ درس ادیب نیشابوری گذرانید. آنگاه به تهران آمد و در مدرسۀ عالی طب دارالفنون مشغول به تحصیل شد. سپس برای ادامۀ تحصیل پزشکی عازم پاریس شد و در سال  ۱۳۱۳ در گرایش بیماری‌های داخلی از دانشگاه پاریس تخصص گرفت. در بازگشت به ایران مسئولیت‌هایی را در بیمارستا‌ن‌های مختلف بر عهده داشت تا اینکه در سال ۱۳۲۸ استاد دانشکدۀ پزشکی شد. او پایه‌گذار رشتۀ طب داخلی در ایران به‌شمار می‌آید.

آذر در دورۀ نخست‌وزیری محمد مصدق در سال ۱۳۳۱ به مقام وزارت فرهنگ منصوب شد و تا پایان دورۀ  مصدق مقام خود را حفظ کرد. پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ او هم دستگیر و زندانی شد و در ۲۷ دی همان‌سال از زندان آزاد شد. در ۱ بهمن ۱۳۴۰ نیز به دنبال ناآرامی‌های دانشگاه‌ها مدتی بازداشت شد.

دکتر آذر از اعضای هیئت مؤسس جبهۀ ملی دوم بود و در کنگرۀ جبهۀ ملی در سال ۱۳۴۱ از سوی شرکت‌کنندگان به سمت نایب اول کنگره انتخاب شد. او در دورۀ چهارم فعالیت جبهۀ ملی نیز پس از مدتها گام به عرصۀ سیاست نهاد و به عضویت هیئت اجرایی درآمد. تأسیس نشریۀ پیام جبهۀ ملی ایران از دیگر فعالیت‌های سیاسی او بود.

دکتر آذر پس از پیروزی انقلاب اسلامی مدتی در آمریکا به سر برد و  در بهار ۱۳۷۳ در شیکاگو درگذشت.

مشترک خبرنامه بنیاد افشار شوید تا از اخبار و رویدادهای جدید و برنامه های آتی بنیاد مطلع گردید.

با ما تماس بگیرید.